úterý 12. června 2018

Nevěsta prodaná, co ji složil Smetana

V pondělí jsme se vypravili na kulturní akci v rámci Vyšehraní, a to na představení Nevěsta prodaná, co ji složil Smetana.

Příběh Jeníka a Mařenky ze slavné opery Bedřicha Smetany je upraven a zjednodušen téměř pohádkově tak, aby byl srozumitelný dětem základní školy. Průvodci hrou - Houslový klíč, Nota a Pomlka vysvětlují dětem důležité momenty hry a proměňují se přímo na jevišti do jednotlivých postav opery (Jeník, Mařenka, Kecal,Esmeralda,Vašek …). Jednoduché zkrácené písně zpívají herci s doprovodem, do hry jsou zakomponované i nahrávky Smetanovy hudby. Nechybí ani tanečních prvky v lidových krojích a velkolepá taneční scéna - příjezd komediantů. Hra nabízí poučné a hlavně velmi lehce zpracované přiblížení vážné hudby malým divákům. (zdroj textu).

Podle anotace to vypadalo, že půjde o vysvětlení naší nejznámější opery dětem školního věku. Proto jsme byli zklamáni, že představení tomu úplně neodpovídalo. Ale dětem se líbilo, přišlo jim "legrační" a "zábavné" - poslechly si nejznámější árie a hlavně se podívaly do míst, která zatím ještě nenavštívily.

Využili jsme návštěvu Vyšehradu k prohlídce nejen baziliky sv. Petra a Pavla, ale i k návštěvě Slavína. Na hřbitově jsme objevili nejen hrob Bedřicha Smetany, ale i dalších známých osobností. Viděli jsme hrob Boženy Němcové, Waldemara Matušky, Heleny Zmatlíkové, Milady Horákové nebo Vlasty Buriana.

Na Vyšehradě jsme se podívali i na Myslbekovy sochy, podívali jsme se na místo, odkud údajně skočil Horymír se Šemíkem, podívali se na Prahu pěkně z výšky a hledali jsme památky a stavby, které známe. Občas nás zaskočily otázky dětí: "Vyšehrad není tak daleko od Prahy" nebo "to Labe je tu docela široké," ale i proto jezdíme na výlety - nejen, abychom spojili náš školní vzdělávací program a jeho výstupy (tentokrát HV) s akcemi, ale i proto, abychom dali věci do souvislostí. Aby si děti nepředstavovaly, že Praha je jen Pražský hrad (nebo nákupní centrum Černý Most).V parku Vyšehradu se nám svačilo docela pohodlně.

Smetana by se divil :)


V bazilice svatého Petra a Pavla

u hrobu Bedřicha Smetany


Zkusíme dát ruce tak, jak je tu má Vlasta Burian.

Fronta na zmrzlinu :)

Ale byla docela dobrá :)

Odtud skočil Horymír :) (ale my dáváme pozor, abychom nepřepadli)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Abyste nebyli anonymní, budeme moc rádi, pokud ve výběru KOMENTOVAT JAKO vyberete předposlední možnost (název/adresa URL) a do políčka NÁZEV se podepíšete :)
Děkujeme za komentáře!